Trasa piesza, dla wprawionych piechurów

czas: ok. 5h 55 minut
długość: 19 km

Przełęcz Jugowska
Wędrówkę rozpoczynamy szlakiem żółtym, trasą narciarstwa biegowego „niedźwiedź”. Wejście na szlak znajduje się kilkadziesiąt metrów poniżej przełęczy.

Platforma widokowa
(+20 minut) Pierwszą atrakcję napotkamy już po niespełna 20 minutach spaceru. To platforma widokowa, z której rozciąga się panorama ziemi dzierżoniowskiej z Pieszycami na pierwszym planie.

Trasa dwoch wiezy1 Trasa dwoch wiezy2

Kozie Siodło
(+25 minut) Spacerując szeroką, utwardzoną drogą po 25 minutach dojdziemy do Przełęczy Kozie Siodło, miejsca gdzie zbiega się kilka szlaków. My wybieramy szlak czerwony, który prowadzi na Wielką Sowę – najwyższy szczyt Gór Sowich.

Wielka Sowa
(+45 minut) Przed nami kamienista droga biegnąca przez las. W międzyczasie na chwilę pojawi nam się jeszcze panorama ziemi dzierżoniowskiej. Po 45 minutach wędrówki naszym oczom ukaże się 25 metrowa wieża widokowa. To znak, że dotarliśmy na Wielką Sowę. Na polanie szczytowej jest mnóstwo miejsca by odpocząć. Są też miejsca na ognisko i grilla.
Wejście na balkon widokowy jest możliwe po zakupie biletu wstępu:
3 zł – bilet ulgowy
6 zł – bilet normalny
Wieża widokowa na Wielkiej Sowie w sezonie letnim (w okresie od 1 maja do 31 października) czynna jest codziennie w godzinach od 10:00 do 18:00 (pod warunkiem korzystnych warunków pogodowych). W sezonie zimowym czynna jest w weekendy w godzinach od 9:30 do 15:30.

Trasa dwoch wiezy3 Trasa dwoch wiezy4

Schronisko Sowa
(+20 minut) Z Wielkiej Sowy schodzimy szlakiem zielonym, który wspólnie ze szlakiem czerwonym prowadzi do Schroniska Sowa. Przed nami 20 minut kamienistego zejścia. Schronisko Sowa to obecnie najstarsze w Górach Sowich schronisko. Istnieje od 1897 r. Warto się tu zatrzymać i skosztować wyśmienitej kuchni.

Trasa na Wielka Sowe5 Trasa dwoch wiez7

Kozie Siodło
(+35 minut) Dalej podróżujemy szlakiem żółtym, którym doprowadzi nas z powrotem do Przełęczy Kozie Siodło.

Rozdroże pod Kozią Równią
(+25 minut) Na Kozim Siodle wybieramy szlak czerwony. Po 25 minutach dotrzemy do Rozdroża pod Kozią Równią.

Schronisko PTTK Zygmuntówka
(+25 minut) Skręcamy na szlak niebieski i zmierzamy w kierunku drogi powiatowej, którą musimy przeciąć by dalej wąskim szlakiem dotrzeć do pięknie położonego Schroniska PTTK Zygmuntówka. Tu również warto się zatrzymać i skosztować kuchni.

Trasa na Wielka Sowe5 Trasa dwoch wiez8

Zimna Polanka
(+40 minut) Ze schroniska kontynuujemy wędrówkę szlakiem czerwonym. Po 15 minutach dotrzemy do szerokiej utwardzonej drogi. Trzymamy się szlaku czerwonego, który już po chwili odbija w stromą drogę pnącą się ku górze. Po 25 minutach dotrzemy do Zimnej Polanki.

Kalenica
(+25 minut) Kontynuujemy szlakiem czerwonym. Przed nami 25 minut stromego, kamienistego podejścia aż dotrzemy na 964 m n.p.m., a naszym oczom ukaże się metalowa wieża, z której możemy podziwiać widoki niegorsze od tych z Wielkiej Sowy.

Trasa dwoch wiezy5 Trasa dwoch wiezy6

Bielawska Polana
(+20 minut) W dalszym ciągu trzymamy się szlaku czerwonego. Po ok. 11 minutach marszu ze szlaku odbija charakterystyczna ścieżka, którą dotrzemy do miejsca widokowego. Warto na chwilę zboczyć ze szlaku, by jeszcze nacieszyć oczy piękną panoramą południowo – zachodniej części Gór Sowich. Wracamy do szlaku i po 10 minutach dotrzemy do Bielawskiej Polany.

(+1h 25 minut) Dalej podróżować będziemy szlakiem niebieskim szeroką utwardzoną drogą, która doprowadzi nas do Przełęczy Jugowskiej.

Trasa z: Pod Przełęczą Jugowską | mapa-turystyczna.pl