Ogłoszenie nr 1/2021 o przetargu

Burmistrz Miasta i Gminy Pieszyce zaprasza do publicznego przetargu ustnego nieograniczonego na sprzedaż nieruchomości położonych na terenie Gminy Pieszyce:

Lp.

Nr działki
Nr KW

Położenie i opis

powierz-

chnia działki

( ha)

Przeznaczenie
w Planie Zagospodarowania Przestrzennego lub Studium

Cena wywoławcza (zł)

Wysokość wadium

Godzina
przetargu

1

684/3

KW SW1D/ 00038609/6

POŁOŻENIE:

Gmina Pieszyce

Miasto Pieszyce obręb Środkowe

OPIS:

Działka gruntu niezabudowana. Dostęp do drogi publicznej przez drogę wewnętrzną.

Zapisana  w ewidencji gruntów jako klasoużytki: B

0.1169

MWW.1 – Zabudowa mieszkaniowa willowa(1)

 

66.795,-(2)

6.600,-

930

2

112/13

112/14

112/15

KW SW1D/ 00038609/6

Położenie:

Gmina Pieszyce, miasto Pieszyce obręb Środkowe

Opis:

Działki gruntu z których jedna zabudowana jest budynkiem gospodarczym (przewidzianym w planie do rozbiórki). Dostęp do drogi publicznej przez drogi wewnętrzne. 

0.0107

0.0178

0.0311

MWU.7 – tereny zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej i usługowe

KDW.12 – drogi wewnętrzne(1)

46.408,-(2)

4.600,-

1000

 (1)  przeznaczenie w Planie Zagospodarowania Przestrzennego.

 (2) do ceny uzyskanej w drodze przetargu zostanie naliczony należny podatek VAT.

Nieruchomość jest wolna od wszelkich obciążeń i praw na rzecz osób trzecich.

  1. Przetarg odbędzie się w dniu 16 lutego 2021 r. w Urzędzie Miasta i Gminy w Pieszycach, ul. Kościuszki 2, pok. nr 12 (I piętro).
  2. Wnoszone wadium przyjmowane będzie w pieniądzu.
  3. Wadium należy wpłacić na konto Urzędu Miasta i Gminy w Pieszycach:

Bank Spółdzielczy nr 02 9527 0007 0036 6063 2000 0005

Termin wpłacenia wadium wyznacza się do dnia 11 lutego 2021 r.

Czytaj całe ogłoszenie >>>

Z Przełęczy Sokolej na Wielką Sowę

Trasa piesza, średnio wymagająca, dobra dla rodzin

czas: ok. 4h 25 minut
długość: 14,2 km

Przełęcz Sokola
Wędrówkę rozpoczynamy szlakiem czerwonym. Początkowo czeka nas strome podejście po betonowych płytach aż do schroniska Orzeł.

Trasa z Sokolej 1 Trasa z Sokolej 2

Schronisko Orzeł
(+20 minut) Przy schronisku możemy zrobić postój, by złapać oddech, lecz my proponujemy tę obowiązkową atrakcję zostawić na powrót. Przed nami przyjemny spacer leśną ścieżką.

Pomnik Carla Wiesena
(+10 minut) Po chwili spaceru dotrzemy do kamiennego pomnika postawionego Karlowi Wiesenowi przez Federację Towarzystw Górskich. Karl Wiesen z Walimia był fabrykantem, współwłaścicielem znanej firmy tekstylnej Websky, Hartmann & Wiesen. Aktywnie włączył się on w działania na rzecz wypromowania Gór Sowich, które dopiero pod koniec XIX wieku zostały odkryte przez turystów. Przewodniczył walimskiemu Towarzystwu Sowiogórskiemu (Eulengebirgsverein), wchodzącemu w skład Federacji Towarzystw Górskich przy Sowie (Verband der Gebirgsvereine an der Eule). To właśnie podczas jej zebrania odbywanego 14 lipca 1895 roku w Walimiu zgłosił niespodziewanie postulat budowy schroniska, na rzecz którego nieodpłatnie przekazał zakupiony przez siebie grunt w najwyższym punkcie kolonii Sowa, zaliczanej do Sokolca. Tak powstało Schronisko Sowa (Eulenbaude).

Trasa z Sokolej 3 Trasa z Sokolej 4
Trasa nad Golebiem5 Trasa z Sokolej 5

Schronisko Sowa
(+ 25 minut) Klasyk nad klasykami. Obecnie najstarsze w Górach Sowich wspomniane już powyżej Schronisko Sowa to obowiązkowy punkt wycieczki. „Sowa” odegrało znaczną rolę w procesie zagospodarowywania Gór Sowich. Uchodzi nadto za najsłynniejsze schronisko sowiogórskie. Wcześniej powstało tylko schronisko na Przełęczy Jugowskiej (Zimmermannsbaude 1894 r.) i na Przełęczy Walimskiej (Siebenkurfürstenbaude - 1896).
Schronisko funkcjonowało w okresie powojennym jako dom wczasowy „Marysieńka”. Szczęśliwie dotrwało do lat 90. XX wieku, kiedy przeszło w ręce prywatne i po remoncie służy do dziś jako schronisko „Sowa". Kuchnia jest tu po prostu przepyszna, a i nie brakuje bąbelków z pianą dla fanów złocistego lagera.

Trasa dwoch wiezy3 Trasa dwoch wiezy4

Wielka Sowa
(+35 minut)  Przed nami atak szczytowy. Ten fragment będzie bardziej kamienisty i będzie wymagał od nas trochę więcej wysiłku, ale spokojnie - w porównaniu z podejściem do "Orła" to pestka. W nieco ponad pół godzinki dotrzemy na Wielką Sowę. Naszym oczom ukaże się 25 metrowa wieża widokowa - symbol Pieszyc i całych Gór Sowich. Na polanie szczytowej jest mnóstwo miejsca by odpocząć. Są też miejsca na ognisko i grilla.
Wejście na balkon widokowy jest możliwe po zakupie biletu wstępu:
3 zł – bilet ulgowy
6 zł – bilet normalny
Wieża widokowa na Wielkiej Sowie w sezonie letnim (w okresie od 1 maja do 31 października) czynna jest codziennie w godzinach od 10:00 do 18:00 (pod warunkiem korzystnych warunków pogodowych). W sezonie zimowym czynna jest w weekendy w godzinach od 10:00 do 15:00.

Schronisko Orzeł
(+ 40 minut) Wracamy tą samą drogą. Jeśli na początku nie odwiedziliście "Orła" to koniecznie zróbcie to teraz. Możecie tu skorzystać nie tylko z dobrej kuchni, ale napajać się również pięknymi widokami z tarasów.

Przełęcz Sokola
(+10 minut) Drogę powrotną do przełęczy już znacie. Zejście po betonowych płytach zajmie Wam nie więcej niż 10 minut.

Z Przełęczy Walimskiej na Wielką Sowę

Trasa piesza, średnio wymagająca, dobra dla rodzin

czas: ok. 2h 5 minut
długość: 6,4 km

Przełęcz Walimska
Wędrówkę rozpoczynamy z parkingu na Przełęczy Walimskiej. Za cel obieramy szlakówki w kolorze niebieskim. Szlak ten jest fragmentem Europejskiego długodystansowego szlaku pieszego E3 (zwanego kiedyś Międzynarodowym Górskim Szlakiem Przyjaźni Eisenach – Budapeszt, EB).

Trasa nad Golebiem1 Trasa nad Golebiem4
Trasa nad Golebiem5 Trasa nad Golebiem7

Rozdroże między Sowami
(+55 minut) Po pokonaniu kilku krótkich, lecz stromych i kamienistych podejść dotrzemy do Rozdroża między Sowami. My kierujemy się w lewo dalej niebieskim szlakiem. Tu dołącza również szlak żółty. Do Wielkiej Sowy pozostało już maksymalnie 20 minut. Na tym krótkim odcinku możecie pokusić się o odwiedzenie Strzyżnej i na chwilę zadumy przy krzyżu Carla.

Wielka Sowa
(+20 minut) Docierając do najwyższego punktu wycieczki, a zarazem na najwyższego szczytu Gór Sowich koniecznie zróbmy przerwę na regenerację i podziwianie widoków z balkonu wieży widokowej. Na polanie szczytowej jest mnóstwo miejsca by odpocząć. Są też miejsca na ognisko i grilla.
Wejście na balkon widokowy jest możliwe po zakupie biletu wstępu:
3 zł – bilet ulgowy
6 zł – bilet normalny
Wieża widokowa na Wielkiej Sowie w sezonie letnim (w okresie od 1 maja do 31 października) czynna jest codziennie w godzinach od 10:00 do 18:00 (pod warunkiem korzystnych warunków pogodowych). W sezonie zimowym czynna jest w weekendy w godzinach od 10:00 do 15:00.

Trasa nad Golebiem3 Trasa nad Golebiem8

Przełęcz Walimska
(+50 minut) Wracamy tą samą drogą, czyli trzymamy się koloru niebieskiego. Wędrówka nie powinna nam zająć więcej niż 50 minut.

Z Przełęczy Jugowskiej na Wielką Sowę

Trasa piesza, średnio wymagająca, dobra dla rodzin

czas: ok. 2h 40 minut
długość: 8,9 km

Przełęcz Jugowska
Wędrówkę rozpoczynamy szlakiem czerwonym. Przed nami kilkadziesiąt metrów kamienistego podejścia, by po chwili znaleźć się na polanie dawnego wyciągu. Rozpościera się stąd piękna panorama na południowo - zachodnią część Gór Sowich.

Trasa z Jugowskiej 1 Trasa z Jugowskiej 2

Rozdroże pod Kozią Równią
(+25 minut) Pierwszym napotkanym skrzyżowaniem będzie Rozdroże pod Kozią Równią. Możemy stąd udać się szlakiem niebieskim w kierunku Grabiny i Lisich Skałek lub wrócić do Przełęczy Jugowskiej przez Schronisko PTTK Zygmuntówka. My jednak trzymamy się szlaku czerwonego, wszak naszym celem jest przecież Wielka Sowa. Przed nami nieco ponad 20 minut spaceru przyjemną leśną drogą. Zanim dotrzemy do kolejnego rozdroża napotkamy jeszcze pomnik poświęcony 

Trasa z Jugowskiej 3 Trasa z Jugowskiej 4

Kozie Siodło
(+25 minut) Z przełęczy Kozie Siodło możliwości i kierunków jest wiele. Możemy stąd wyruszyć do Sokolca szlakiem zielonymprzez Lisie Skałki lub też nieoszlakowaną drogą transportu leśnego. Z drugiej strony szlak zielony lub czarny i niebieski doprowadzą nas do Starej Jodły a następnie do Kamionek lub Lasocina. My w dalszym ciągu trzymamy się jednak czerwonych szlakówek i pniemy się kamienistym szlakiem ku górze. Warto co jakiś czas spoglądać na prawo. Nieśmiale między drzewami przebijać się będzie panorama Kotliny Dzierżoniowskiej ze Ślężą w tle.

Trasa z Jugowskiej 5 Trasa z Jugowskiej 6

Rozdroże pod Wielką Sową
(+20 minut) Po dwudziestu minutach dotrzemy do kolejnego rozdroża. Cały czas trzymamy się koloru czerwonego. Do szczytu zostało już nam niespełna 25 minut.

Wielka Sowa
(+25 minut) Docierając na Wielką Sowę naszym oczom ukaże się 25 metrowa wieża widokowa. To znak, że osiągnęliśmy 1015 m n.p.m. i zarazem najwyższy szczyt w Górach Sowich. Na polanie szczytowej jest mnóstwo miejsca by odpocząć. Są też miejsca na ognisko i grilla.
Wejście na balkon widokowy jest możliwe po zakupie biletu wstępu:
3 zł – bilet ulgowy
6 zł – bilet normalny
Wieża widokowa na Wielkiej Sowie w sezonie letnim (w okresie od 1 maja do 31 października) czynna jest codziennie w godzinach od 10:00 do 18:00 (pod warunkiem korzystnych warunków pogodowych). W sezonie zimowym czynna jest w weekendy w godzinach od 10:00 do 15:00.

Trasa dwoch wiezy3 Trasa z Jugowskiej 6

Kozie Siodło
(+45 minut) Do Koziego Siodła wracamy tą samą drogą, czyli szlakiem czerwonym. Następnie do wyboru mamy powrót również po swoich śladach lub bardzo widokowym szlakiem żółtym, gdzie przez większość czasu będą nam towarzyszyły panoramy Pieszyc, Dzierżoniowa ze Ślężą w tle. Przy dobrej widoczności dostrzec można nawet SkyTower we Wrocławiu. Ten wariant polecamy jednak w okresie wiosennym, letnim i jesiennym. W zimie jest to trasa narciarstwa biegowego i piesze wędrówki zalecamy jednak szlakiem czerwonym.

Trasa z Jugowskiej 7 Trasa z Jugowskiej 8

Przełęcz Jugowska
(+35 minut) Po nieco ponad pół godziny powrócimy do Przełęczy Jugowskiej, skąd zaczynaliśmy naszą wycieczkę.