Pieszyce otrzyma艂y prawa miejskie 22 lipca 1962 r. Starania w艂odarzy o zmian臋 statusu miejscowo艣ci zacz臋艂y si臋 jednak wcze艣niej, bo ju偶 w 1948 r. W 2022 r. obchodzi膰 b臋dziemy 60 lat od tych wydarze艅.

鈥灻搘czesny przewodnicz膮cy Gminnej Rady Narodowej Mieczys艂aw Makie艂a wyst膮pi艂 z projektem zwr贸cenia si臋 do w艂adz zwierzchnich o przyznanie miejscowo艣ci statusu miasta. Niestety, ca艂a sprawa z jakich艣 bli偶ej nieznanych powod贸w ugrz臋z艂a w administracji lokalnej. Dopiero rok p贸藕niej, a dok艂adnie 30 III 1949 r., na mocy uchwa艂y plenarnego posiedzenia GRN w Pieszycach, postanowiono wr贸ci膰 do zarzuconego pomys艂u鈥. Dzia艂anie takie by艂o jeszcze powtarzane w latach p贸藕niejszych, jednak bez sukcesu. 鈥濳westia ta wyp艂yn臋艂a ponownie. Sta艂o si臋 to przy okazji Uchwa艂y Rady Ministr贸w i Rady Pa艅stwa z 24 II 1954 r. w sprawie prac przygotowawczych do powo艂ania Gromadzkich Rad Narodowych. W艂adze Pieszyc postanowi艂y skorzysta膰 z okazji i przypomnie膰 o swoich miejskich aspiracjach. Tym razem z艂o偶ony 20 III 1954 r. wniosek by艂 bardziej dopracowany i lepiej uargumentowany. Jego autorzy podkre艣lali, 偶e 85% mieszka艅c贸w gminy to ludno艣膰 miejska i z ka偶dym rokiem odsetek ten ro艣nie. Starania o prawa miejskie uzasadniane by艂y nie tylko ch臋ci膮 podniesienia presti偶u miejscowo艣ci, ale r贸wnie偶 wzgl臋dami natury ekonomicznej. Zwracano uwag臋, 偶e znaczna cz臋艣膰 urz膮dze艅 komunalnych, budownictwa mieszkaniowego mia艂a charakter ma艂omiasteczkowy. Konieczne by艂y powa偶ne nak艂ady na remonty budynk贸w, utrzymanie kanalizacji, s艂owem na inwestycje o charakterze miejskim, podczas gdy Pieszyce traktowane by艂y jako gmina wiejska, otrzymywa艂y z centralnego rozdzielnika subwencje pa艅stwowe skrojone na potrzeby wsi. Oczekiwano, 偶e uzyskanie praw miejskich pozwoli na starania o wi臋ksze wsparcie z kasy pa艅stwowej, a przynajmniej na dostosowanie dotacji centralnych do specyfiki terenu. (鈥).Podobnie jak poprzednio i tym razem nie znamy odpowiedzi w艂adz wojew贸dzkich, ale mo偶emy si臋 jednak domy艣la膰, 偶e by艂a ona negatywna, skoro sprawa znowu nie zosta艂a za艂atwiona po my艣li wnioskodawc贸w. Ostatecznie dopiero 22 VII 1962 r. Pieszyce otrzyma艂y status miasta i w艂asny herb鈥.

logo www news

- Pieszyce dzi艣
Kolejn膮 istot膮 zmian膮 by艂a zmiana statusu Gminy Pieszyce z miejskiej na miejsko 鈥 wiejsk膮, co nast膮pi艂o w styczniu 2016 r. Na wniosek Burmistrz Pieszyc Doroty Koniecznej 鈥 Enozel i przy akceptacji radnych Rady Miejskiej Pieszyc kadencji 2014-2018 rz膮d zatwierdzi艂 zmian臋 polegaj膮c膮 na tym, 偶e od obecnego miasta od艂膮czone zosta艂y miejscowo艣ci Ro艣cisz贸w (z Lasociniem i Podolinem), Kamionki, Piskorz贸w (z Dorotk膮) i Bratosz贸w. W zwi膮zku z tym wyznaczono teren administracyjny miasta Pieszyce i czterech wcze艣niej wspomnianych so艂ectw.

Dlaczego taka zmiana 鈥 aby wreszcie okre艣lony zosta艂 charakter wiejskich miejscowo艣ci, kt贸re nie s膮 ju偶 dzielnic膮 Pieszyc, a odr臋bnymi wioskami. Dzi臋ki temu gmina Pieszyce mo偶e r贸wnie偶 si臋ga膰 po 艣rodki zewn臋trzne przewidziane dla gmin wiejskich.

- Dzi艣 Pieszyce to Gmina z jasno wytyczonym kierunkiem, dobrze wykorzystuj膮ca swoj膮 szans臋 w pozyskiwaniu funduszy zewn臋trznych oraz z zaanga偶owanymi samorz膮dowcami - ocenia Dorota Konieczna 鈥 Enozel, Burmistrz Miasta i Gminy Pieszyce. 鈥 Ciesz臋 si臋, 偶e odpowiedzialno艣膰 za gmin臋 coraz bardziej czuj膮 te偶 mieszka艅cy, chc膮 si臋 uto偶samia膰 z Pieszycami i budowa膰 ich mark臋. To dla nas wa偶ne, jako dla w艂odarzy, bo to potwierdza dobrze obrany kierunek.

Gmina z bud偶etem na poziomie oko艂o 40 milion贸w z艂otych ka偶dego roku inwestuje w rozw贸j kolejne miliony. 鈥 W samym 2022 r. w planie bud偶etowym na inwestycje przeznaczonych zosta艂o 11 milion贸w z艂otych 鈥 m贸wi burmistrz. 鈥 Wraz z pozyskiwanymi funduszami pozycja ta wzrasta i dzi臋ki wsp贸艂pracy z innymi gminami, podmiotami, w ostatnich latach ka偶dego roku na inwestycje przeznaczanych jest kilkana艣cie milion贸w z艂otych. To bardzo du偶o. Staramy si臋 nie tylko nadrabia膰 zaleg艂o艣ci 鈥 dlatego budujemy kanalizacj臋, ale na bie偶膮co utrzymywa膰 infrastruktur臋 鈥 np. remontujemy drogi i optymistycznie patrzymy w przysz艂o艣膰, planuj膮c inwestycje, kt贸re przynios膮 gminie doch贸d, st膮d zale偶y nam na budowie ca艂orocznej stacji Wielka Sowa 鈥 wylicza burmistrz Pieszyc Dorota Konieczna 鈥 Enozel.

- Obchody jubileuszu
W trakcie ostatniej sesji z inicjatywy Przewodnicz膮cego Rady Miejskiej Ryszarda Kondrata podj臋ta zosta艂a uchwa艂a w sprawie og艂oszenia roku 2022 Rokiem Obchod贸w Jubileuszu 60-lecia Nadania Praw Miejskich.
- Niniejsz膮 uchwa艂膮 Rada Miejska Pieszyc wyra偶a szacunek oraz uznanie wszystkim osobom, kt贸re poprzez swoj膮 dzia艂alno艣膰 i zaanga偶owanie przyczyni艂y si臋 do rozwoju Miasta i Gminy Pieszyce 鈥 m贸wi Przewodnicz膮cy Rady Miejskiej Pieszyc 鈥 Ryszard Kondrat. 鈥 S膮 to w szczeg贸lno艣ci nasi poprzednicy - burmistrzowie, radni, pracownicy Urz臋du Miasta i Gminy Pieszyce, so艂tysi, ale tak偶e duchowni oraz nauczyciele kszta艂tuj膮cy na przestrzeni lat 艣wiadomo艣膰, to偶samo艣膰 oraz kulturalny i cywilizacyjny dorobek mieszka艅c贸w Gminy Pieszyce.
W dokumencie zwraca si臋 r贸wnie偶 uwag臋 na zas艂ugi Honorowych Obywateli Gminy Pieszyce, os贸b zas艂u偶onych, organizacji pozarz膮dowych, stra偶ak贸w Ochotniczej Stra偶y Po偶arnej w Piskorzowie, przedsi臋biorc贸w - za wk艂ad i zaanga偶owanie w rozw贸j Miasta i Gminy Pieszyce, miast partnerskich oraz mieszka艅c贸w za po艣wi臋cenie w pracy oraz aktywno艣膰 i zaanga偶owanie w 偶ycie naszej gminy.
- Jakie s膮 Pieszyce? W du偶ej mierze takie, jak sami chcemy je widzie膰 i jak sami o nie dbamy 鈥 zauwa偶a Przewodnicz膮cy Rady Miejskiej. 鈥 Jestem wdzi臋czy, 偶e ro艣nie w mieszka艅cach 艣wiadomo艣膰 spo艂eczna, ch臋膰 dbania o swoje otoczenie i wsp贸lne dobro. Razem zmieniamy i rozwijamy nasze miasto, bo si艂膮 gminy s膮 jej mieszka艅cy.

Dla uczczenia jubileuszu 60-lecia nadania praw miejskich zaplanowanych zosta艂o wiele ciekawych, r贸偶nych wydarze艅, aby dotrze膰 te偶 do r贸偶nych grup mieszka艅c贸w. Szczeg贸艂owy harmonogram publikujemy na stronie internetowej www.pieszyce.pl. Przygotowane zosta艂o tak偶e okazjonalne logo, kt贸re przez ca艂y rok b臋dzie towarzyszy艂o r贸偶nym wydarzeniom

Za: M. Goli艅ski, J. K臋sik, L. Zi膮tkowski, 鈥濸ieszyce od czas贸w najdawniejszych do ko艅ca XX wieku鈥, Toru艅 2002, Wydawnictwo Adam Marsza艂ek\

kalendarz z cus