W ostatnim czasie po raz pierwszy od ponad dw贸ch lat odby艂 si臋 Rajd Jesienny hufca! Co wi臋cej, by艂 to raj wyj膮tkowy, bo urodzinowy. Urodzinowy, bo z okazji zesz艂orocznej 75-rocznicy urodzin hufca. Z tego powodu, w dniach 11.11 - 14.11.2021 nasi harcerze odwiedzili Warszaw臋. Przez dwa dni poznawali j膮 w inny spos贸b ni偶 zazwyczaj, odwiedzaj膮c miejsca istotne dla wojennej historii miasta.
HarcerzeRajd2
Pierwszego dnia pobytu w Warszawie, czyli 12.11., uczestnicy odwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego. Podzieleni na mniejsze grupy, zostali oprowadzeni przez przewodnik贸w po nowoczesnej i interesuj膮cej ekspozycji.

Nast臋pnie, w okolicach siedziby Kwatery G艂贸wnej ZHP, w trakcie uroczystego apelu na r臋ce dyrektora Muzeum Harcerstwa zosta艂y przekazane dwa historyczne sztandary: Hufca Dzier偶oni贸w oraz IV Szczepu Dru偶yn im. Szarych Szereg贸w w Bielawie Hufca ZHP Bielawa.

Po obiedzie, harcerze udali si臋 na Wojskowy Cmentarz Pow膮zkowski. Tam odwiedzili mogi艂y m.in. Stefana Mirowskiego, Aleksandra Kami艅skiego oraz Krzysztofa Kamila Baczy艅skiego. Oddaniu ho艂du bohaterom towarzyszy艂y gaw臋dy o ich losach. D艂ugi dzie艅 pe艂en refleksji i nauki, stanowi艂 dope艂nienie wcze艣niejszych informacji o historii naszego Hufca - bo przecie偶 za艂o偶yciele naszej jednostki w du偶ej mierze z Warszawy i okolic pochodzili, i w Powstaniu Warszawskim walczyli. T膮 wiedz膮 uczestnicy mogli si臋 popisa膰 jeszcze wieczorem, w trakcie quizu o historii naszego hufca.

Nast臋pny dzie艅, 13.11., nale偶a艂 do tych ekscytuj膮cych. Z samego rana harcerze dowiedzieli si臋, 偶e jako angielscy 偶o艂nierze desantowi zostan膮 zrzuceni do obj臋tej wojn膮 Warszawy. Tam, niezauwa偶eni, mieli porusza膰 si臋 po mie艣cie wykonuj膮c kolejne zadania. A te by艂y skomplikowane! Szycie ran postrza艂owych, odbijanie aresztowanych koleg贸w z dru偶yny, trening sprawno艣ciowy, podrzucanie list贸w do powsta艅czych skrzynek, a to wszystko w konspiracji i w ukryciu przed niepowo艂anym wzrokiem.

Pe艂en emocji dzie艅 zako艅czyli艣my 艣piewankami z repertuaru piosenek powsta艅czych. Melodia Pa艂acyku Michla jeszcze do nast臋pnego dnia gra艂a wszystkim w g艂owach.

Dwa dni by艂y wype艂nione wiadomo艣ciami o historii i patrioty藕mie. Harcerze z du偶ym zaanga偶owaniem i zainteresowaniem poznawali dziedzictwo stolicy i naszej jednostki.

Rajd zwie艅czyli艣my dniem pe艂nym rado艣ci z tego, co mamy wsp贸艂cze艣nie. I tak mieli艣my okazj臋 bawi膰 si臋 w Parku Wodnym Suntago, aby pozytywnie zm臋czeni wr贸ci膰 do naszych dom贸w.

W czasie ca艂ego Rajdu Urodzinowego dru偶yny wsp贸艂zawodniczy艂y ze sob膮. Finalnie podium prezentowa艂o si臋 nast臋puj膮co:

I miejsc- 8 HDCZB BUGAJE

II miejsce 鈥 7 DH ISKRA

III miejsce 鈥 13 DH BRZOZY
HarcerzeRajdNewsOrganizatorem rajdu by艂 Kr膮g Instruktorski 鈥濨UKI鈥.

Zadanie by艂o wsp贸艂finansowane przez Gmin臋 Pieszyce za co serdecznie dzi臋kujemy!

Hufiec Ziemi Dzier偶oniowskiej ZHP