6 stycznia 2021 r. ze względu na ogromną liczbę turystów odwiedzających Góry Sowie droga dojazdowa na Przełęcz Jugowską została sparaliżowana. Wielu kierowcom nie udało się tam dojechać. Poniżej wspólne oświadczenie burmistrz Pieszyc i starosty dzierżoniowskiego.

Zarówno Urząd Miasta i Gminy w Pieszycach, jak i Starostwo Powiatowe w Dzierżoniowie oraz Stowarzyszenie Turystyczne Gmin Gór Sowich widzimy wzrastającą popularność gór, w tym Gór Sowich i Wielkiej Sowy.
Proszę zwrócić jednak uwagę na fakt, że rzeczywistość, w której obecnie funkcjonujemy, pozostawia wiele do życzenia i zmienia nasze najbliższe otoczenie pod wieloma względami.
W związku z wprowadzonymi obostrzeniami i zamknięciem wielu punktów handlowych, obiektów noclegowych, atrakcji, placówek kultury itd. zaczęto inaczej wykorzystywać czas wolny. Sytuację spotęgowały jeszcze ostatnie opady śniegu, jednolity czas ferii zimowych dla wszystkich województw i jednocześnie długi weekend. To działanie spowodowało olbrzymią kumulację nie tylko turystów, jak Państwo piszecie, ale w ogóle osób aktywnych, które dodatkowo chciały skorzystać ze sprzyjających warunków zimowych.
Praktycznie we wszystkich znanych miejscach turystycznych pojawiły się duże problemy komunikacyjne. Osoby przyjeżdżające w góry – turyści, mieszkańcy, osoby uprawiające sport zimowy muszą również dobrze zaplanować swój pobyt. Nie ma technicznych możliwości, abyśmy mogli w jednym miejscu zgromadzić tak olbrzymią ilość pojazdów. W minionych latach wybudowaliśmy kilka parkingów przy drodze z Kamionek do Przełęczy Jugowskiej. W pobliżu jest również duży płatny parking samochodowy. W najbliższych dniach Zarząd Dróg Powiatowych wykona dodatkowe oznakowanie drogi prowadzącej do przełęczy wprowadzające zakaz parkowania po jednej stronie jezdni. Wówczas możliwy będzie płynny ruch samochodowy i pieszy w obu kierunkach. W piątek 8 stycznia 2021 w Starostwie Powiatowym w Dzierżoniowie odbędzie się spotkanie, podczas którego wspólnie z władzami Powiatu Dzierżoniowskiego, Policji i Zarządu Dróg Powiatowych będziemy rozmawiali o sposobach rozwiązania obecnej sytuacji, ale także i o tym, czy na czas dni świątecznych i weekendów, w tym długich weekendów wprowadzić koordynację parkingów przez służby mundurowe, które działałyby prewencyjnie, a nie, gdy powstanie już problem z komunikacją.
W rejonie Gór Sowich przyjezdni kumulują się głównie w rejonie trzech przełęczy – Jugowskiej, Walimskiej i Sokolej. Dlatego staramy się proponować Państwu również inne miejsca, które warto zobaczyć, zdobyć. Przygotowaliśmy dla Państwa propozycje takich wycieczek, które cały czas wzbogacamy o kolejne pozycje (http://pieszyce.pl/index.php/turystyka/wycieczki).
Pamiętajmy też o kilku ważnych zasadach – naszych mieszkańców zachęcamy do korzystania z innych rozwiązań dojazdu, niż własny pojazd – np. komunikacja miejska, lub wybór mniej popularnych miejsc. Jeżeli już jedziemy własnym samochodem, powinien on być wyposażony w opony zimowe, a w bagażniku warto też posiadać łańcuchy. I jedna podstawowa zasada – gdy widzimy, że nie ma już miejsca do parkowania, albo łańcuch oczekujących aut jest bardzo długi, nie zostawiajmy samochodu byle gdzie, co utrudni poruszanie się innym użytkownikom dróg.

Dorota Konieczna – Enozel
Burmistrz Miasta i Gminy Pieszyce

Grzegorz Kosowski
Starosta Dzierżoniowski